Gaziantep Amatör'ün de futbol kulüplerinin ilk fikstürli lig maçları

2.4.2019 12:00:47
Gaziantep Amatör'ün de futbol kulüplerinin ilk fikstürli lig maçları
Gaziantep Amatörün'ün de futbol kulüplerinin ilk fikstürlü lig maçları

Gaziantep Amatör Futbol Kulüplerinin ilk fikstürlü lig maçları.
Cumhuriyetin kurulmasının ardından Gaziantep’te sosyal, ekonomik, kültürel hayatın canlanması, şehrin imarı için top yekûn bir çalışma başlatılır. Yokluk, yoksulluk yıllarıdır. Harbin ardından taş taş üstünde kalmayan şehirde devlet kurumları, şehirde yaşayan halk el birliği ile yıkılan evlerini onarıyor, meslek erbapları faaliyetlerini sürdürmeğe, ticareti canlandırmaya, sanayi kurulmaya, sosyal hayat normale döndürülmeye çalışıyordu.
Özellikle sosyal hayatın bir parçası olan spor faaliyetlerine ayrı bir önem veriliyordu. At yarışları, atletizm, kurulan futbol takımları ve gençlik kulüpleri kent hayatına renk katarken toplumun bilinçlenmesine önemli katkı sağlıyorlardı.
Gaziantep’te futbolun geçmişi 1900 yıllara kadar gider. O dönemde Ermenilerin kurduğu futbol takımı bu alanda faaliyetini sürdürür. Türkler bu alandan uzak kalırlar. Ancak Cumhuriyetin kurulmasından sonraki dönemde başlayan futbol çalışmaları ,1940 yılına gelinceye kadar Gaziantep il merkezinde Çınarlı (1938), Şehreküstü (1939), Kale (1940), Akyol (1940), tabakhane (1940) spor kulüpleri kurulur. Futbolcu sayısı kısa sürede 150 ye ulaşır. Takımlar arasında her fırsatta müsabakalar yapılır.
29- VI -1938 3530 sayılı kanun gereğince “Gençler için kulüplere girmek ve boş zamanlarında beden terbiyesine devam etmek “15 (dahil)— 20 yaşına kadar bütün vatandaşlar haftada dört saat spor yapma mecburiyeti getirilir.” (1)
1940 yılına gelindiğinde şehirde futbolcu sayısı 150 ye ulaşır. Futbol maçlarına olan ilginin de artması üzerine Gaziantep’te ilk defa “bölge futbol birinciliklerinin yapılması kararlaştırılır. ” Futbol ajanı Bay Safi Erserim ’in başkanlığında toplanan Lig heyeti birincilik müsabakalarına karar verir ve lig maçlarının fikstürünü hazırlarlar.” (1) *
Buna göre “Maçlara 1.12.940 tarihin de başlanacak ye 15 marttan evvel bitirilecektir. Lig maçlarında en fazla puan alacak takım Gaziantep şampiyonu olarak ye Türkiye birinciliklerinde bölgemizi temsil edecektir. “
Bölgenin dört kulüp sporcuları Eğitmen Ata Baş Kazancı’nın nezareti altında çalışacaklardır.
“Maçlar pazar günleri şehir sahasında yapılacak. Birinci maçlara saat 12. 30 da, ikinci maçlara saat 14 de başlanacaktır.”
Hazırlanan lig fikstürüne göre 1940-41 İlk maçlarının fikstürü şöyle oluşturulmuştur:
“I. devre
1—Şaraküstü- Kale 1.12. 1940
2— Çınarlı-Akyol
1— Çınarlı- Kale 8.12-1940
2— Şaraküstü -Akyol
1— Akyol- Kale 15.12.1940
2— Çınarlı -Şaraküstü

II. devre
1— Çınarlı- Akyol 5.1.1941
2— Şaraküstü- Kale
1 Şaraküstü-Akyol 12-1.941
2— Çınarlı -Kale
1— Çınarlı- Şaraküstü- 19.1-941
2— Kale- Akyol *(1)

“Kulüpler ikinci takımları arasında ilk karşılaşma saat onda başladı. Hakem Ata’nın idaresinde Şaraküstü-Kale gençlik kulüpleri ikinci takımları arasında yapılan bu maçta; Şaraküstü-Kale :2-0 yendi. İkinci maç Akyol -Çınar ikinci takımları arasında Ali Ocağın hakemliği altında yapıldı.
Burada da Çınarlı- Akyol’u 2-0 yendi.
Öğleden sonra birinci takımlar arasında yapılan maç güzel ve heyecanlı oldu. Şaraküstü- Kale maçı Kâmil Ocağın hakemliğinde yapıldı. Sahanın çamurlu olmasına rağmen her iki takım da güzel oynadılar.
Birinci haftaymın 28.nci dakikasında Şaraküstü santrhafı Celil'in uzaktan çektiği bir şut Kale kulübü kalecisinin hatasından gol oldu. İkinci haftaymda sarf edilen gayretlere rağmen iki takım da gol yapamadı. Oyun I-O Şahraküstü’nün galibiyetiyle bitti.
Günün en heyecanlı maçı Çınarlı- Akyol takımları arasında Ali Ocağ’ın idaresinde yapıldı. Oyun Akyol takımının galibiyetiyle başladı. Haftayım sonuna kadar böyle devam etti. Oyunun yirminci dakikasında sağ açıkta güzel bir pas alan Kemal sıkı be şutla, Şaraküstü ’nün ilk golünü yaptı. 35.nci dakikada Çınarlı aleyhine verilen penaltıyı yine Kemal güzel bir şutla gole çe çevirdi.
İkinci haftaymda Çınarlı çok çalıştı. Ve Akyol’un yorgunluğundan istifada ederek iki gol elti beraberliği temin etti. (3)*
Bölge futbol Lig maçlarının ikinci hafta müsabakaları “15 Birinci kanun pazar günü” (meydandaki)spor sahasında başlar.” Sabahlayın saat 10 da Şaraküstü-Çınarlı ikinci takımları arasında yapılan maçta Çınarlı 1-0 galip gelmis; Saat 11 de Akyol— Kale ikinci takımları maçında her iki takım 0-0 berabere kalmış… Saat 14 de Akyol — Kale birinci takımları arasında yapılan maçta 2-0 sayı ile Akyol, Saat 15.30 da Şaraküstü-Çınarlı birinci takımları maçında ise 1-0 Çınarlı galip gelmiştir.”
Ayrıca saat dokuzda Çınarlı ve kale kulüpleri beden terbiyesi mükellefleri atletizm hareketleri yapılır. “Saat 17 de yirmi beş atletin iştirakiyle 3000 metrelik kir koşuları teşvik müsabakası da yapılır”.
Yarınki pazar günü Çınarlı— Kale, Akyol— şaraküstü birinci ye ikinci takımları bölge futbol Lik maçlarına devam edeceklerdir.” (2) *
Bölge futbol lig maçları ikinci devre ilk hafta maçlarına pazar günü spor sahasında kalabalık bir seyirci kütlesi huzurunda devam edilir.
Mart ayında iki hafta yağmurun sürekli yağması üzerine tehir edilen futbol 23 Şubat Pazar günü yapıldı. Havanın güzel olması ve maçların günden güne alaka toplaması sahayı kalabalık bir seyirci kitlesi ile doldurmuştu. Saat 9.30 da futbol ajanı Safi Erserim ‘in idaresinde; Kale— Çınarlı maçı yapıldı. Çınarlı sol bekiyle kalecisinin hatası yüzünden bir gol yapıldı. Bu gol Çınarlı takımını sarstı ve Kale takımının kuvvei maneviyesini birdenbire artırdı. İkinci haftayım başlarken bugüne kadar mağlup olmayan Çınarlı mağlubiyetinden kurtulmak için çok çalıştı. 15 inci dakikada aleyhlerine verilen penaltı cezası da gol ile neticelendi. Oyunun 30 uncu dakikasında Çınarlı santrhafı Abdülkadir Gürbüz güzel bir vuruşla Çınarlının ilk ve son golünü yapıyor ve oyun da 1-2 Kale Gençlik kulübünün galibiyetiyle neticeleniyor. Güzel oyunları ile galibiyeti hak eden Kale Gençlik kulübünü tebrik ederiz. Bundan sonra Akyol — Şaraküstü takımları sahaya çıktılar. Kâmil Ocağın idaresinde oynanan bu oyunun birinci devresi fevkalade güzel oldu. Ve sıfıra sıfır berabere neticelendi. İkinci haftaymda çok bozuk oynayan Şaraküstü takımı arka arkaya üç gol yiyerek üçe sıfır mağlup oldu,
Bölge lig maçları “9 Mart 1941 tarihinde” sonuçlanır.” Pazar günü ilk oyun Kale—Akyol takımları tarafından hakem Kâmil Ocak’ın" idaresinde yapılır. Bu maçı Akyol 3-0 kazanır. İkinci müsabakayı hakem Safi Er-erimin idaresinde Çınarlı ve Şaraküstü arasında yaptılar.” Çok heyecanlı geçen bu müsabaka bir bire beraberlikle neticelendi.” Bölgemiz futbol şampiyonluğunu 14 puan ve gol averaj ile Çınarlı gençlik kulübü birinci takımı kazanmıştır. İkinciliği 14 puanla Akyol. Üçüncülüğü 12 puanla Şaraküstü, dördüncülüğü 8 puanla Kale gençlik kulüpleri alır”. (4)
Daha sonraki yıllarda futbol daha çok sevilir. Gaziantep nüfusuna göre Türkiye’nin en fazla amatör spor kulübü ve amatör sporcusu olan şehri haline gelir. Amatör spor kulüpleri şehrin sosyal hayatına önemli katkılarda bulunurlar. İl içinde olduğu kadar yurt içinde de pek çok müsabakaya katılır, ilimizi temsil ederler.

Kaynaklar:
(1) Yeni Gaziantep Gazetesi .19 ikinci teşrin 1940
(2) Yeni Gaziantep Gazetesi .21 ikinci teşrin 1940)
(3) Yeni Gaziantep Gazetesi.1 Şubat 1941
(4) Yeni Gaziantep Gazetesi .15 Mart 1941

Fotoğraf:1959 Çınarlı Gençlik Spor.Yer: Burhanettin Teker şehir stadı Gaziantep
Soldan SAğa:1-Hataylı Ahmet 2-Ünal ALTINOK 3-Doğan Tural 4-Kara Fethi 5-Şeker Ali 6-Küçük Hüseyin 7-Yener Kurt
Oturanlar soldan sağa:1-Oktay Tüysüz 3-Kör Ahmet 3-Kemal Teymur 4-İlhan Özkanlı

Yazan.İ.Alisinanoğlu
Fotoğraf.İ.Alisinanoğlu arşivi 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler


KÖŞE YAZILARI


sanalbasin.com üyesidir
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Amatörün Gözü Spor Portalı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.